Pepelnica (čista srijeda) – pepeljenje, post i nemrs
Autor: Kristina Roginek, 24. 2. 2020.

Nadolazećom srijedom koju nazivamo čistom srijedom odnosno Pepelnicom započinjemo korizmu. Korizma je za katolike vrijeme pripreme za proslavu Isusovog uskrsnuća i najvećeg kršćanskog blagdana Uskrsa. Korizma traje četrdeset dana ne računajući nedjelje i poziva nas na odbacivanje svega onoga što nas čini manje kršćanima, a potiče da prionemo uz ono pozitivno što bi trebalo biti istinski identitet svakog kršćanina.

Već je spomenuto da korizma započinje Pepelnicom ili čistom srijedom. I jedan i drugi naziv podsjećaju na dublje promišljanje i promjenu srca. Pepelnica vuče svoj naziv iz obreda pepeljenja kada svećenik vjernike posipa pepelom po glavi ili im pepelom čini znak križa na čelu, i pri tome izgovara riječi: ,, Obrati se i vjeruj evanđelju'' ili ,, Sjeti se čovječe da si prah i da ćeš se u prah vratiti''.

Kakav je to pepeo kojim se vjernici pepele? Pepeo kojim se vjernici posipaju dobiva se od spaljenih grančica prošlogodišnje Cvjetnice, a na takav su način svečani događaji Kristova ulaska u Jeruzalem i početka Kristove muke (koje slavimo na Cvjetnicu), posipanjem pepela na Čistu srijedu podsjetnik na Isusovu patnju i muku, a našu spremnost da svojom žrtvom i odricanjem sudjelujemo u toj Isusovoj muci.

Zato se mnogi kršćani početkom korizme odriču svojih poroka i loših postupaka, donose odluke kojima nastoje biti bolji kao što su redovita i pojačana molitva, tjedne mise, prisustvovanje i razmtranje postaja križnoga puta, odricanje od slatkog, vina, cigareta itd.

Čista srijeda je uz Veliki petak (kojim završava korizma)  dan kada je Crkva proglasila zapovijedani post i nemrs. Što je to post, a što nemrs?   Post za katolika znači uzeti samo jedan puni obrok u danu. Nemrs znači redovito jesti (uobičajena tri obroka dnevno), ali da to ne bude meso. Kada je i post i nemrs, znači da se jede jedan puni obrok u danu koji ne sadrži meso (obično se ne jedu ni mlijeko, jaja i mliječni proizvodi). Više od toga nije zapovjeđeno, ali je vrijedno i mnogi poste češće  i strože: “o kruhu i vodi”. Post je obvezatan za katolike od navršene 18. do započete 60. godine života: na Pepelnicu i na Veliki petak, dok je nemrs obvezatan od navršene 14. godine. Dobrovoljno ga mogu činiti i mlađi i stariji od ovih dobnih odrednica.

Čista srijeda je dan koji nas svojom simolikom poziva postajati sve više više Božje dijete  odnosno kroz nadolazeće vrijeme korizme mijenjati svoje ponašanje: odbacivanjem svojih mana koje nas čine manje ljudima i opredjeljenjem za dobro, pozitivno i pomaganje bližnjima. Odazovimo se tom pozivu!