Domaćinstvo

Voditelji domaćinstva su Gordana Lešnjak, Ksenija Dretar i Dario Mijač.

Od ove školske godine u našoj školi  s radom počinje nova izvannastavna aktivnost-domaćinstvo. Ideja o uvođenju domaćinstva u školu potekla je od samih učenika koji su s oduševljenjem sudjelovali u školskom projektu  Zdravi tjedan . U sklopu tog projekta učenici su se natjecali u obavljanju jednostavnih kućanskih poslova, šivanju i kuhanju. Dobro su se zabavljali i puno su naučili. Da bi se ovim aktivnostima mogli baviti tijekom cijele školske godine, u našu školu  ponovo uvodimo DOMAĆINSTVO. Učenici će naučiti neke praktične vještine kao što su: priprema jednostavnih jela, spremanje zimnice, pečenje kolača, šivanje i izrada ukrasnih predmeta. Formirane su dvije grupe, jedna za učenike viših razreda koju vodi pedagoginja škole Ksenija Dretar, te jedna grupa za učenike nižih razreda  koju vodi učiteljica Gordana Lešnjak.  Profesor Dario Mijač priključit će se u sklopu Školskog projekta Zdravi tjedan.

„Kuhamo za Varaždince“
Autor: Ivana Canjuga, 20. 2. 2017.

Učenici Domaćinstva svakog tjedna u emisiji „Kutionica“.

Nives Blažunaj, Gordana Lešnjak i Dario Mijač vode izvannastavnu aktivnost Domaćinstvo i imaju oko četrdeset učenika na svojim satovima. Grupu čini  20 učenika prvih i drugih razreda, a sve zajedno s učenicima viših razreda broje oko 40 učenika. Cilj aktivnosti je pripremiti djecu za sve ono što nam je potrebno kod kuće, u našem domaćinstvu, a to je kako sašiti gumb, skuhati kompot, napraviti smjesu i ispeći palačinke, napraviti roladu, postaviti stol za svečani ručak i još mnogo toga. Od posebne im je važnosti zadržati nešto tradicionalno. Tako su, uz ostalo, napravili svoje prve licitare. Kad smo razgovarali s njima rekli su nam kako je svaki početak težak, a najteže im je dobiti željenu boju, odlučiti čime ukrasiti licitar i još mnoštvo stvari. Uz Dan škole „Domaćinci“ su pripremili radionicu za roditelje, bake, djedove. Zadatak im je bio napraviti voćnu salatu, čestitke pomoću šivanja gumba i ukrasiti  minjon. Interes roditelja bio je velik. Družeći se s njima vidjeli su koliko su te aktivnosti prenijeli iz razreda u domove. Tako je Lanina baka ispričala kako kod kuće šiju i peku palačinke. Baka je ispričala kako Lana prije nego što je krenula na Domaćinstvo, nije pokazivala interes za takve aktivnosti.

Svake srijede aktivnost Domaćinstvo snimat će VTV televizija, a snimljeno će se prikazivati u emisiji Kutionica. Tako je Marta  dobila „bubicu“ i govorila o receptu za roladu: „Prvo odvojimo bjelanjke od žutanjaka, stavimo dvije žlice brašna, šećera, vode. Ručno izradimo snijeg od bjelanjaka. Podijeljeni smo u tri grupe i svaka grupa radi isto. Na kraju spojimo sve sastojke i ispečemo“. Za to su vrijeme ostala djeca demonstrirala izradu. Zatim je „bubicu“ dobio Marko. „Jabuku prvo ogulimo, narežemo na kockice i stavimo kuhati u zašećerenu vodu. Kada zavrije stavimo limun. A ove jabuke tako mirišu zato što su to nešpricane jabuke mojega djeda.“ Za to je vrijeme treća grupa na čelu s Davidom pekla palačinke koji je ispričao: „ Prvo smo stavili dva jaja, malo soli, mlijeko i brašno te jako dugo miješali. Najveći nam je problem okrenuti palačinku. Na početku smo se bojali, ali sada već svi pečemo i svađamo se tko će prvi.“

Ispečene palačinke i biskvit nestali su u trenu. Vjerojatno bi i kompot da nije bio vreli. Osim drugih razreda, snimali su se i učenici prvih razreda koji polaze Domaćinstvo. Učiteljica Gordana Lešnjak je svoje učenike podijelila u tri grupe. Prvi su pekli kolače, drugi rezali povrće i kuhali juhu od bundeve, a treći su radili tople sendviče. Novinari VTV-a razgovarali su s njima o tome što rade i kako pripremaju različita jela. Djeca su s oduševljenjem pričala o tome kako im je Domaćinstvo najdraži predmet u školi jer uče kuhati, šiti i još mnogo tome, a u čemu onda mogu sudjelovati i kod kuće. „Ja pomažem mami mijesiti tijesto kad ona peče klipiće…“ rekla nam je Hana, učenica 1. a razreda, dok je Vito Fran pričao o finim palačinkama koje sad i on zna pripremiti i kako će time sigurno razveseliti mamu.

Nakon pripremanja na Domaćinstvu se sve uvijek i pojede, a u to su se mogli uvjeriti i mali novinari naše škole i oni nešto stariji koji će sve prikazati u emisiji Kutionica.

Fotogalerija