Izvrsni rezultati učenika naše škole na europskom RoboCupJunior natjecanju u Hannoveru i prijem kod predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića
Autor: Ana Obradović, 20. 6. 2024.

Učenici naše škole i ove su godine postigli izvrsne rezultate na europskom  RoboCupJunior natjecanju u Hannoveru u Njemačkoj koje se održalo od 13. do 16. lipnja.

Na 5. europskom RoboCup natjecanju sudjelovalo je više od 400 natjecatelja podijeljenih u 140 timova iz 21 europske zemlje te robotičari iz Gruzije, Egipta i Tunisa.  Hrvatsku je na natjecanju predstavljalo 17 timova iz različitih dijelova Hrvatske koji su se natjecali u osam kategorija. Sudjelovali su natjecatelji iz Bola, Otočca, Karlovca, Koprivnice, Zagreba, a najviše natjecatelja bilo je iz Varaždina. Ni ovaj put natjecatelji se kući nisu vratili bez medalja. Osvojena su 4 prva mjesta, 1 drugo mjesto, 4 treća mjesta i 3 posebne nagrade za najbolje plakate i najbolje tehničko rješenje.

Na natjecanju su sudjelovali i učenici naše škole koji su i ovog puta pokazali izuzetno znanje i vještine na koje trebamo biti posebno ponosni!

Učenice Ena Ređep (4.d) i Tia Sudec (4.c) sudjelovale su u Maze Entry kategoriji i osvojile su posebnu nagradu za najbolji plakat.

Učenik Leon Rođak (6.a) sudjelovao je u kategoriji Rescue Line Entry i postigao 16. mjesto.

U timu u kategoriji Soccer Lightweight sudjelovali su Bruno Maretić (8.c) i Šimun Spevec (6.b) koji su osvojili 5. mjesto.

Na natjecanju je sudjelovao i učenik Marin Rođak (8.c) u kategoriji Rescue Line u kojoj je postigao 9. mjesto.

Učenike su pripremali mentori Ivica Kolarić i Ivan Kolarić u Centru izvrsnosti za robotiku.

Uspješnost naših robotičara na svim dosadašnjim natjecanjima nije promaknula ni predsjedniku Zoranu Milanoviću koji je 18. lipnja primio učenike, njihove mentore i roditelje u Ured Predsjednika na Pantovčaku.

Na prijemu predsjednika sudjelovala je i učiteljica Ana Obradović, učiteljica Informatike u našoj školi koja sudjeluje kao volonter i edukator, a ove godine i kao mentor na svjetskom RoboCupJunior natjecanju u Eindhovenu u Nizozemskoj.

Učenici su demonstrirali robote s kojima su se natjecali i pokazali funkcionalnosti koje posjeduje pojedini robot. Dva robota nogometaša „zaigrali“ su nogomet u Uredu Predsjednika.

Svi roboti koje su izradili naši učenici u potpunosti su hrvatski proizvodi, nastali kao kreativna i inovativna rješenja naših učenika. Sastoje se od PCB elektroničkih pločica koje su učenici sami dizajnirali kako bi povezali sve elektroničke komponente. Te pločice su smještene na 3D printanim šasijama robota, također kreiranim od strane učenika u različitim CAD programima. Učenici su izrađene robote samostalno programirali koristeći Arduinovu verziju C++ programskog jezika.

Predsjednik Republike Hrvatske čestitao je svim nagrađenim učenicima i njihovim mentorima te poželio uspjeh na svjetskom natjecanju u Nizozemskoj koje slijedi!