Terenska nastava – otok Krk
Autor: Ivana Canjuga, 11. 6. 2024.

Putevima glagoljaša

Učenici šestih razreda VI. osnovne škole Varaždin su 4.6.2024. bili na terenskoj nastavi na otoku Krku. Uz jedno stajanje i pokret u ranim jutarnjim satima učenici su sa svojim učiteljima došli u mjesto Punat gdje su se ukrcali na brodić za otok Košljun koji je poznat po franjevačkom samostanu koji čuva razne vrijedne predmete iz prošlosti. Na otoku se nalazi muzej s etnografskom zbirkom koja sadrži vrijedne predmete i narodne nošnje s cijelog otoka. Nakon razgledavanja, sudionici terenske nastave nastavili su svoj put do Jurandvora i crkve svete Lucije u kojoj je pronađena Bašćanska ploča. To je jedan od prvih dokumenta s početaka hrvatske pismenosti. Pisana je na hrvatskom jeziku i na glagoljici, a čuva se u HAZU u Zagrebu. Nakon toga, slijedio je ručak i slobodno vrijeme za odmor i kupanje. Učenici i učitelji su se sretni i zadovoljni vratili svojim kućama, a fotografije možete vidjeti u privitku.

Ivana Canjuga, učiteljica hrvatskog jezika