Kako nastaje kazališna predstava?
Autor: Martina Špičko, 10. 5. 2024.

U  sklopu nastave hrvatskoga jezika učenici 6. a i 6. c razreda išli su 6. svibnja na  terensku nastavu u Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu kako bi na licu mjesta otkrili što je sve potrebno da bi nastala jedna kazališna predstava.

Učenike je  u šetnji kazalištem vodila varaždinska kazališna redateljica Ksenija Krčar. Ona im je održala zanimljivo predavanje te im je otkrila brojne, široj javnosti nepoznate, zanimljivosti o zgradi varaždinskoga kazališta. Saznali su čemu služi željezni zastor na pozornici, zašto fućkanje za vrijeme predstave donosi nesreću, što se krije iza crne ploče na stubištu i kome je pripadao kostim na ulazu u koncertnu dvoranu. Učenici su se upoznali s organizacijom rada kazališta i pojedinostima vezanim uz rad na kazališnoj predstavi. U kazalištu su se tijekom razgleda prisjetili kazališnih zanimanja (redatelj, glumci, dramaturg, majstor tona, koreograf, kostimograf, scenograf, skladatelj, inspicijent, šaptač…).

Imali su priliku zaviriti iza velike pozornice, sjesti u lože, lutati tajanstvenim i uskim kazališnim hodnicima, stati na pozornicu, prošetati garderobom, vidjeti kostime i maske te razgovarati s nekim kazališnim djelatnicima. Najzanimljivije im je bilo proučavati što se sve krije u garderobama u kojima se glumci pripremaju za izlazak na scenu, a dojmili su ih se i kostimi iz aktualnih kazališnih predstava – Slučaja vlastite pogibelji i Sna Ivanjske noći.

Nakon upoznavanja s kazalištem, učenici će se na nastavi i sami okušati u pisanju dramskoga teksta i  glumi.

Više fotografija pogledajte u fotogaleriji.