Ukupno: 2992066
Podizanje zelene zastave
Autor: Ružica Martinec, 30. 6. 2010.

18. lipnja, zadnjeg dana ove nastavne godine na VI. osnovnoj školi u Varaždinu bilo je svečano jer se u dvorištu opet zavijorila zelena zastava kojom je potvrđeno da je Šesta obnovila status Međunarodne EKO škole (album).

Ekološke aktivnosti u VI. osnovnoj školi i dalje se provode kroz temu ZDRAV ŽIVOT. U dvije godine provedeno je mnogo aktivnosti usmjerenih na promicanju zdravog života i zdrave hrane, razvijanju svijesti o potrebi smanjivanja količine otpada, štednji struje i vode.Svake godine obilježavaju i važnije datume: „Hrvatski olimpijski dan“, „Dan zdrave hrane“, „Svjetski dan jabuka“, „Dane kruha“, „Dan voda“ „Dan planeta Zemlje“,… Ti se dani obilježavaju u razrednim odjelima, na stručnim ekskurzijama ili u obliku radionica. Ekološki projekti vezani su i uz učeničku zadrugu škole. Među njima su projekti čišćenja i uređenja okoliša škole,  radovi u  vrtu, cvjetnjaku i kamenjaru, briga o pticama u školskom dvorištu te niz ostalih bioloških projekata. Mnogo radionica održava se i na roditeljskim sastancima.

Škola sudjeluje aktivno u svim društvenim manifestacijama. Ove školske godine sudjelovali su na sajmu tikvi, a na tržnici su predstavili školu i prilikom dolaska predsjednika Hrvatske Ive Josipovića, a nedavno su posadili 5 stabala lipe na Dan sadnje stabala ( „ENO TREE PLANTING DAY“ )pod pokroviteljstvom pokreta ENO ( Environment Online).

Učenici VI. OŠ postižu zapažene rezultate na natjecanjima, a dobivaju i priznanja za uređenje okoliša škole. Mladi biolozi i kemičari godišnje naprave nekoliko projekata s kojima sudjeluju na natjecanjima.

I dalje su aktivni planinari u suradnji s Planinarskim društvom „Dugi vrh“. Od ostalih ekoloških udruga surađuju s „Lijepom našom“, „Plavim svijetom“, ekološkom udrugom „Franjo Košćec“, eko centrom CAPU INSUALE s Cresa  i drugima.

Čast podizanja zelene zastave ove godine dobili su najučenici generacije: Karla Kelemen, Leon Žganec Brajša i Frano Mihaljević kojima je  ravnateljica Nada Pitner Ciglar predala knjige kao nagradu za uspjeh u školovanju.  Na prigodnoj svečanosti ravnateljica je pročitala i čestitku telegram koji je poslao Ante Kutle, predsjednik Udruge „Lijepa naša“, a zahvalila se i kumovima  Eko škole Vindiji i Parkovima.

Učiteljice, eko koordinatorice Petra Kanešić i Ružica Martinec potvrđuju:

Radili smo predano, s ljubavlju i u skladu s našim eko kodeksom:

PRIRODA TI ŽIVOT DAJE ČUVAJ JE DA VJEČNO TRAJE!

U SRCIMA NAM PIŠE DA PRIRODU VOLIMO VIŠE!

SRCE ŠESTE KUCA ZA PRIRODU!