Digitalni učenički inkubator
Autor: Natalija Hranjec, 21. 6. 2024.

Članovi INA-i Poduzetništvo sudjelovali su od ožujka do lipnja 2024. godine u projektu DIGITALNI INOVACIJSKI INKUBATOR.

Radi se o online projektu Instituta za inovacije na platformi stellarplatform.com koji je pokrenut kako bi učenike osnovnih i srednjih škola potaknuo na kreativno promišljanje i angažirao ih oko osmišljavanja ideja i razvoja projekata.

Svrha Digitalnog Inovacijskog Inkubatora je:

(a) Aktivno poticati kreativno i apstraktno promišljanje

(b) Stimulirati kreativnost, poduzetnički duh i stvaranje vrijednosti

(c) Educirati učenike o ključnim konceptima, znanjima i vještinama budućnosti

(d) Promovirati timski rad i zajedništvo unutar razreda

(d) Omogućiti učenicima da pokažu proaktivnost i odgovornost u izvannastavnim aktivnostima.

13 članova naše INA-e prvo je pristupilo odabiru projekata (problem s kojim se suočavaju u svakodnevnom životu, a kojeg žele riješiti). Učenici su se tako povezali oko ideja i tema koje ih interesiraju te su formirali projektne timove na čelu sa svojom mentoricom Natalijom Hranjec.

Naši učenici su se podijelili u 2 tima: SUNSHINE S 5 LISTOVA (5 članova) te PODUZETNICI IZ ŠESTE (8 članova). Projekti koje su izabrali rješavati su problem financijske (ne)pismenosti učenika (jedan tim) te kvalitetno provođenje slobodnog vremena (drugi tim).

Timovi su prošli kroz cjeloviti proces razvoja inovacijskih projekata, a u čemu su im pomagali strukturirani zadatci te feedback mentora Instituta za inovacije koji se odvijao na platforni stellarplatform.com.

U edukativnom dijelu inkubatora fokus je bio na edukaciji i razvoju znanja i vještina koje će oblikovati budućnost pa se putem stellarplatform.com uči o pojedinim temama i uspješnim pričama od strane vodećih profesora, stručnjaka i poduzetnika današnjice (Sasha Sekovanec – Rimac, Dario Marčac - TikTok kreator, Damir Sabol – Google …)

Nadalje, sagledavajući problem koji su stavili pred sebe sa svih strana, timovi su se suočavali s brojnim izazovima te su prošli kroz razne etape rada:

1. ANALIZA I OPIS PROBLEMA

2. OPIS I RAZRADA IDEJE/RJEŠENJA

3. ANALIZA POTENCIJALNIH KORISNIKA/KUPACA

4. KOMUNIKACIJA RJEŠENJA PREMA KORISNICIMA

Od 400-tinjak pristiglih projekata iz cijele RH, šest projekata je izabrano na predstavljanje i suočavanje uživo i odabir najboljih pred stručnim žirijem.

Premda ove godine nismo izabrani u tih 6 najboljih projekata, vrlo smo zadovoljni što smo se odlučili na sudjelovanje u jednom takvom projektu jer smo mnogo toga naučili o sebi i svojim mogućnostima, razvili smo neke nove ideje koje će zasigurno već slijedeće školske godine naići na plodno tlo u našoj školi.

Fotografije s naših satova možete pogledati u fotogaleriji.