Osmaši u dvodnevnoj stručno-terenskoj ekskurziji u Vukovaru
Autor: Bojana Perko, 5. 6. 2024.

Kao i prethodnih školskih godina, tako i ove, naši su osmaši putovali na stručno-terensku ekskurziju u Vukovar. Ekskurzija je trajala dva dana i u intenzivnom programu učenici su proširili znanja stečena u nastavi Povijesti vezano uz Domovinski rat.

Po dolasku u Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, dočekao ih je jedan od djelatnika Centra te poveo u obilazak. Nakon toga učenici su slušali predavanje na temu Domovinski rat. Popodne su proveli u obilasku Muzeja vučedolske kulture, Gradskog muzeja Vukovar te Vodotornja. Zasluženo slobodno vrijeme proveli su u centru grada, a večernje druženje s ostalim sudionicima ekskurzije nastavili u disko klubu na samoj obali Dunava.

Drugi dan obuhvaćao je obilazak memorijalnih lokaliteta u gradu. Osmaši su posjetili spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica '91, kukuruzni put - „Put spasa“, memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, spomen-dom Ovčara, masovnu grobnicu Ovčara, Velepromet i Borovo Commerce te crkvu sv. Filipa i Jakova. Na mjestima stradanja zapalili su lampaše kao simbol sjećanja na žrtve Domovinskog rata.

Završna riječ organizatora (tzv. Škola mira) održana je u rodnoj kući Lavoslava Ružičke. Tamo su predstavnice naše škole odmjerile snage u poznavanju povijesti Vukovara s predstavnicima ostalih škola.

U napetom kvizu znanja izborile su odlično drugo mjesto. Čestitamo!

Sve fotografije možete pogledati u fotogaleriji.