Učenice 3. razreda pokrenule novi trend: svjetleće narukvice
Autor: Nataša Narančić, 22. 5. 2024.

Učenice 3. razreda često svoje slobodno vrijeme odvajaju za inspirativne aktivnosti u školskoj knjižnici u kojima kombiniraju znanost, tehnologiju i umjetnost. Uz pomoć knjižničarke imale su priliku naučiti osnove nosive elektronike izradom svjetlećih narukvica u aktivnosti „Tesline krijesnice“.

Aktivnost je započela uvodnom fazom tijekom koje je knjižničarka kratko objasnila koncept nosive elektronike i kako strujni krugovi funkcioniraju. Nakon toga pokazala im je primjer narukvica koje je napravila u suradnji s učiteljicom Likovne kulture Maje Šarec Dvorski koje su simbolično nazvale Tesline krijesnice. Narukvice su napravljene uz pomoć LED žaruljice, vodljive trake i baterije.

Zatim je uslijedila glavna faza aktivnosti - izrada narukvica. Svaka učenica dobila je materijale potrebne za izradu: filc ili moosgumi za remen narukvice, vodljivu traku, LED žaruljicu u željenoj boji, bateriju, škare i ljepilo. Spretne učenice brzo su svladale ovu tehniku i korak po korak stvorile svoje zanimljive kreacije. Za početak su poželjele napraviti narukvice s motivom srca, a boje su prilagodile vlastitim željama i time ih personalizirale.

Kada su sve narukvice bile završene, učenice su ponosno svoje narukvice nosile po školi. Pohvalile su se svojoj učiteljici i razrednim kolegama, ali i stručnoj službi. Narukvice su svidjele i njihovim prijateljicama kojima su obećale napraviti narukvice tijekom svojeg sljedećeg boravka u knjižnici.

Kako su i obećale, učenice su s velikim uzbuđenjem nastavile raditi na svojim narukvicama pazeći na to da svaka bude jedinstvena i posebna. Posebno su se veselile izradi narukvice za svoju učiteljicu. Dogovorile su se da će narukvica za učiteljicu imati poseban cvjetić u sredini te su se odlučile za nježne pastelne boje koje će odgovarati učiteljičinim omiljenim nijansama.

Ova je aktivnost dokaz da knjižnica može biti mjesto gdje znanost susreće umjetnost i potiče učenike na istraživanje i inovaciju.