Posjet Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu
Autor: Ivana Canjuga, 15. 5. 2024.

Učenici 6. a i 6. d razreda 14. su svibnja 2024. godine posjetili Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu kako bi na licu mjesta otkrili što je sve potrebno za nastanak kazališne predstave.

Na početku upoznali smo redateljicu Kseniju Krčar koja nas je vodila kazalištem i pokazivala prostorije. Redateljica je održala zanimljivo predavanje te otkrila brojne zanimljivosti o samoj zgradi varaždinskoga kazališta i njezinoj povijesti. Saznali smo čemu služi željezni zastor na pozornici, zašto fućkanje za vrijeme predstave donosi nesreću i još mnogo toga što većina učenika nije znala do samog posjeta i predavanja. Upoznali smo način rada samog kazališta i onih koji su zaduženi za nastanak kazališne predstave. Tijekom razgledavanja kazališnih prostorija učenici su se prisjetili mnogih kazališnih zanimanja te su ponovili što oni rade kako bi sama predstava nastala (redatelj, glumci, dramaturg, majstor tona, koreograf, kostimograf, scenograf, skladatelj, inspicijent, šaptač…). Fotografije možete preuzeti u privitku.

Ivana Canjuga, učiteljica Hrvatskoga jezika