Prethodno objavljene vijesti možete pogledati na stranici: Prethodne vijesti

22.5. - Međunarodni dan biološke raznolikosti
Autor: Karmen Holenda, 23. 5. 2024.

Učenici sedmih razreda prisustvovali su predavanju SVIJET KUKACA i SVIJET LEPTIRA u okviru programa predavanja „Srijedom u  muzeju“ .

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije i Prirodoslovni odjel GMV predstavili su i svoje publikacije – edukacijske knjižice namijenjene djeci pri posjeti stalnom postavu muzeja. Uz stručno predavanje o leptirima, učenici su sudjelovali u radionici lova na noćne leptire posebno zanimljivom aparaturom – mrežom u obliku piramidalnog šatora unutar kojeg je posebna UV lampa.

Predavanje i radionicu pripremio je dr.sc. Toni Koren, biolog i jedan od istaknutih stručnjaka za leptire Hrvatske. Dr. Koren autor je više stručnih knjiga i vrlo mnogo stručnih znanstvenih radova s temama vezanim za zaštitu prirode.

Učenici i njihovi roditelji te ostali građani imali su priliku čuti zašto nije poželjno često kositi naše travnjake; kako se mijenja životna zajednica djelovanjem čovjeka i drugih invazivnih vrsta; o velikom broju vrsta leptira i drugih životinja koje nestaju te kolika je važnost očuvanih livada uz rijeku Bednju koje su dio zaštićene prirode naše županije i dio ekološke mreže Natura 2000.

Sve fotografije možete pogledati u fotogaleriji.

Vaša učiteljica

Karmen Holenda