Sekcija paličnjaka na dodatnoj nastavi biologije
Autor: Mihaela Vrbnjak Grđan, 23. 6. 2024.

Na satu dodatne biologije smo provodili sekciju paličnjaka. Paličnjaci su noćni kukci koji spadaju u beskralježnjake.

Organske sustave koje smo tijekom sekcije mogli uočiti su probavni koji se sastoji od tri probavila – prednjeg, srednjeg i stražnjeg crijeva, sustava organa za izlučivanje kojeg čine Malpighijeve cjevčice, mnoge male traheje (uzdužnice) čine organski sustav za disanje i živčani sustav koji započinje s ganglijem u glavi paličnjaka i još nekoliko njih koji se granaju po tijelu kukca.

Paličnjaci se mogu razmnožavati i bez oplodnje, pa su u uzgoju samo ženke pa smo i na našim primjerima mogli jasno vidjeti jajnike koji se sastoje od dva reda ovariola koje izgledaju kao male sjemenke nekog povrća.

Kao i svi kukci paličnjaci imaju otvoreni krvožilni sustav a njihova krv se zove hemolimfa i ona je zelene boje. Stanice koje čine hemolinfu se zovu hemociti koji su slični leukocitima. Izradili smo mikroskopski preparat i mikroskopirali smo hemolimfu paličnjaka.