Kreativnost i Programiranje: Učenici 4. razreda stvaraju ljetne priče u Scratchu
Autor: Ema Štrocinger, 20. 6. 2024.

U završnom tjednu nastave, učenici 4. razreda osnovne škole dobili su priliku raditi na projektima u programu Scratch, stvarajući priče tematski vezane uz ljeto. Kroz ove aktivnosti, učenici ne samo da su se zabavljali, već su i aktivno razvijali svoje programerske vještine i primjenjivali stečeno znanje na kreativan način.

Scratch je vizualni programski jezik namijenjen mlađim učenicima, koji omogućava jednostavno stvaranje animacija i interaktivnih priča. Učenici su izrađivali različite ljetne priče: likovi su razgovarali o mjestima gdje ljetuju, kupali se s ribicama ili pronalazili sunčane naočale. Kroz ove projekte, učenici su primjenjivali sve što su naučili tijekom godine, od osnovnih koncepata programiranja do složenijih struktura kao što su petlje i uvjetne naredbe.

Rad na Scratch projektima omogućava učenicima razvoj niza važnih vještina. Prije svega, kroz programiranje se pospješuje logičko razmišljanje i sposobnost rješavanja problema. Učenici moraju pažljivo planirati svoje projekte, razmišljati o slijedu događaja i logici koja stoji iza svakog koraka u njihovim pričama.

Osim tehničkih vještina, ovakvi projekti potiču kreativnost i inovativnost. Učenici imaju slobodu izražavanja i stvaranja priča koje odražavaju njihove interese i maštu. Kroz rad na zajedničkim projektima, također razvijaju i timske vještine, učeći kako surađivati i dijeliti ideje s vršnjacima.