Debatni klub
Predstavljen Školski debatni klub
Autor: Zdenka Šopar, 16. 11. 2017.

U srijedu 15. studenoga  na Ekodanu VI. osnovne škole četiri debatanta pokušali su približiti debatu učenicima škole te ih tako motivirati da se pridruže Klubu.

Na početku su Lorena Benčić i Lucija Čehok  objasnile pravila debate te koje se životne vještine vježbaju argumentiranom raspravom. Zatim su nam pokazale kako se ne debatira – odglumile su svađu zbog razvrstavanja otpada.

Ozren Pevec i Petar Potočnik javno su debatirali na ekotezu: Treba omogućiti crpljenje nafte iz Jadrana.

Petar je zastupao afirmacijsku stranu (zalaže se za crpljenje nafte), a Ozren negacijsku (protivi se crpljenju nafte u Jadranu).

Evo kako je otprilike tekla njihova debata:

Petar

Podržavam crpljenje nafte iz Jadranskoga mora jer se temelj gospodarskoga napretka zasniva na dovoljnoj opskrbi energije.

Potražnja i potrošnja energije sve više raste s porastom stanovništva i životnoga standarda.

Republika Hrvatska uvozi više od pedest posto energije i naftom iz Jadrana osigurali bismo svoje potrebe, a ujedno ostvarili energetsku neovisnost od Rusije.

Ozren

Ja se slažem da životni i gospodarski standard države ovisi o energiji, ali iskorištavanje fosilnih goriva zaostalo je rješenje, a nije ni dugoročno jer je količina nafte ograničena.

Crpljenjem nafte u Jadranu dovodi se u opasnost bogatstvo Jadranskoga mora te se ugrožava ljudsko zdravlje i dvije osnovne djelatnosti, stupovi našega gospodarstva – turizam i ribarstvo.

Petar

Slažem se da je turizam osnovni stup našeg gospodarstva, ali hrvatski turizam turizam je velikih brojki, a to dovodi do devastacije prirode i turističkih mjesta, slikoviti je primjer NP Krka koji je ovo ljeto uveo limitirani posjet parku ili NP Plitvička jezera koji će zbog masovnosti posjeta izgubiti status nacionalnoga parka.

Što se tiče ribarstva, ako se nastavi ribolov takvim intenzitetom za 40 godina neće više biti ribe za izlov.

Crpljenjem nafte u Jadranu ne samo da bismo osigurali energiju nego bismo osigurali viši standard  građana te bi se otvorila i brojna nova radna mjesta.

Ozren

Rizici od šteta za ekosustav, zdravlje, turizam i ribarstvo daleko su veći od priželjkivane koristi crpljenja nafte.

Najvažnije, bušenje nafte odgovara interesnim skupinama motiviranim za osobnom zaradom.

U ime zaštite prava na zdravlje i nezagađivanje  treba poticati razvoj obnovljivih izvora energije te treba zaustaviti i onemogućiti crpljenje nafte iz Jadranskoga mora!

Tko je bio uspješniji – Petar ili Ozren, prosudite sami!

I vas potičemo na razmišljanje o toj važnoj i aktualnoj temi, donesite svoj stav i pokušajte ga argumentirati!