Klub ŠEST PLUS - Natjecanja učenika

Na ovoj stranici možete pratiti uspjehe naših učenika na natjecanjima u organizaciji AZOO. Želimo svima puno uspjeha!

Odlični rezultati učenica VI. osnovne škole Varaždin na državnom Natjecanju iz astronomije
Autor: Ivana Canjuga, Ivana Zidar, 24. 5. 2024.

Preko trnja do zvijezda! (Per aspera ad astra)

Državno Natjecanje iz astronomije održano je u Elektrostrojarskoj školi u Varaždinu u razdoblju od 20. do 22. svibnja 2024. godine. Na natjecanju je sudjelovalo 36 učenika iz osnovnih škola i 42 učenika iz srednjih škola. Otvorenje natjecanja održalo se u dvorani Druge gimnazije Varaždin 20. svibnja u 18 sati. Prisutne su pozdravili ravnatelj Elektrostrojarske škole, gospodin Igor Kos i pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport, gospodin Miroslav Huđek koji je i otvorio samo natjecanje.

Dvije učenice VI. osnovne škole Varaždin sudjelovale su na natjecanju, u kategoriji šestih i osmih razreda te su ostvarile izvanredne rezultate. Elizabeta Canjuga, učenica 6. b razreda osvojila je 1. mjesto s izvrsna 92/100 boda, dok je Zara Manojlović iz 8. a razreda osvojila 2. mjesto s odličnih 65,27/100 bodova. Učenici 5. i 6. razreda trebali su napraviti prezentaciju o odabranoj temi praktičnog rada, a stariji su učenici morali izraditi istraživački rad. Nakon toga, morali su svoje radove prezentirati pred Državnim povjerenstvom. Svi pozvani na državno Natjecanje pristupili su pisanom ispitu 21. svibnja te su predstavili svoje radove istoga dana.

Elizabeta, koja je i bila najbolje ocijenjena u obrani rada, predstavila je svoj rad pod nazivom „Veličina maglica mjerena fotografijama različitih ekspozicija“, a Zara je imala istraživački rad pod nazivom „Može li svemirski teleskop James Webb otkriti „novu Zemlju“?“ Elizabeta nam je otkrila kako joj je najteže bilo naučiti raditi u astronomskom programu DS9. Nakon što je odabrala temu, nastavila je s prikupljanjem i analizom podataka, a to je trajalo nekoliko mjeseci. Pojasnila je da se obrana rada sastoji od izlaganja koje traje 10 minuta i pitanja komisije. Učenica ističe da je uložila mnogo truda, da je ispit bio težak, ali da se sve isplatilo. Zara četvrtu godinu zaredom sudjeluje na državnoj razini natjecanja, a istaknula je da joj je najviše vremena bilo potrebno za izradu rada čiju temu uvijek bira sama jer voli doći do odgovora na istraživačko pitanje koje si postavi. Otkrila nam je da je radila i eksperiment sa simulacijom tranzitne metode. Učenice su zadovoljne rezultatima te navode da je najveća vrijednost ovog natjecanja u zajedničkom druženju i iskustvu koje su stekle. Ovi izvrsni rezultati samo su dodatan poticaj za sljedeća istraživanja.

Učenice su polaznice Centra izvrsnosti za astronomiju te Astronomske grupe VI. osnovne škole. Mentorica Elizabeti Canjuga je Milica Žabčić, a Dario Maltarski mentor je Zari Manojlović.

Ovogodišnji rezultati nastavak su kontinuiranog i predanog rada učenika i mentora koji su ponosni na uspjeh svojih učenica, njihovu predanost i znanje te će ih nastaviti motivirati na daljnja istraživanja u području astronomije.

Čestitamo učenicima i mentorima na odličnim rezultatima!

Prilog iz Regionalnog dnevnika HRT-a možete pogledati ovdje:

Izvor: Regionalni dnevnik, HRT

Ivana Canjuga, učiteljica hrvatskoga jezika