Web stranicu i društvene mreže su u 2023./24. uređivali: Mario Stančić, Margareta Živković, Nataša Narančić, Monika Injić, Ana Obradović i Ema Štrocinger.

U muzeju
Autor: Gordana Lešnjak, Aleksandra Oreški, 20. 6. 2023.

Učenici 3. a i 3. d razreda 14. lipnja 2023. posjetili su Gradski muzej Varaždin. Uz stručno vodstvo obišli su prostorije Staroga grada. Što su sve vidjeli možete saznati iz sastavaka i fotografija.

U Muzeju Stari grad

Danas smo odlučili promijeniti raspored i otići na terensku nastavu. Posjetili smo Muzej Stari grad u Varaždinu. Okupili smo se u razredu, otišli na užinu te krenuli u laganu (ne tako dugu) šetnju do Muzeja Stari grad.

Unutra nas je dočekao vrlo ljubazan vodič koji nam je sve ispričao. Došli smo u prvu prostoriju. Tamo smo vidjeli: žezla koje su kraljevi koristili u prošlosti te pečate koje su stavljali na važne dokumente i na kraju kako su izgledala pisma. Nisam zapamtila baš sve jer ih je bilo jako puno pa ću nabrojiti čim više. Vidjeli smo: staru odjeću, haljine i kupaće kostime - to je nama curama bilo baš zanimljivo. Dečkima su bili zanimljivi: mačevi, koplja i puške. Vodič nas je odveo i do  male kapelice i sakristije u kojoj su boravili svećenici i pripremali se za misu. U hodnicima smo vidjeli razne prostorije i slike, razni pribor za jelo te čaše.

Ne znam je li to sve, ali mislim da je dovoljno lijepih i važnih stvari nabrojeno. Bio je to divan dan, u kojem smo puno naučili.

Ena Ređep, 3.d

Muzej Stari grad

Danas smo moj razred i ja išli u Muzej Staroga grada. Svi smo se okupili u učionici. Pojeli smo klipiče i sok te laganim hodom krenuli prema Muzeju Staroga grada.

Stigavši u muzej, odložili smo torbe i pozdravili gospodina vodiča. Prvo nam je pričao o maketi grada Varaždina iz 16. stoljeća. Govorio je kako su ljudi oko grada stavljali vreće pune vode kako bi se obranili od Turaka. Pokazivao nam je Stari grad, crkvu i bunare. Nakon toga vidjeli smo stare sobe, stare slike i stare predmete iz naše prošlosti. Poslije toga smo ušli u neku prostoriju gdje se nalazio kip sirene, isti kakav se nalazi na Korzu iznad Bombonijere Kraš. Sirena iznad Bombonjere Kraš je kopija, a u muzeju je prava sirena. Vidjeli smo i sliku dva lava sa škarama, ključ grada Varaždina i jednog malog limenog viteza. Nakon toga smo il u prostorije gdje je bilo mnogo starog pribora za jelo, stare odjeće i nekoliko lepeza. U zadnjoj prostoriji su bile puške. Nakon što smo pozdravili gospodina vodiča krenuli smo šetati gradom. U gradu smo pojeli sladoled i gledali stare palače. Vidjeli smo: Županijsku palaču, palaču Patačić, palaču Drašković i Gradsku vijećnicu. U Županijskoj palači  se nalaze zastave svih općina Varaždinske županije. Nakon šetnje gradom krenuli smo u našu najljepšu školu.

Ovaj izlet mi se jako svidio, a najviše su i se svidjele puške i sladoled od vanilije, njami !!!

Lukas Mikulić, 3.d                                   Fotografije.