Sv. Martin i 5 stvari koje možemo od njega naučiti
Autor: Kristina Roginek, 11. 11. 2019.

Sveti Martin rođen je oko 316. u Sabariji, današnjoj Mađarskoj. Njegov otac Talijan doselio se tu kao rimski časnik. Martinov otac nadjenuo mu je ime Martin po bogu rata (Mars). Po očevoj želji i Martin je postao vojnik i časnik.

Jedne studene zimske večeri časnik Martin, nakon dužnosti ophodnje, vraćao se u svoj vojnički tabor, sjeverno od Pariza. Odjednom se uz rub ceste stvorio neki siromah u dronjcima, koji je drhtao od hladnoće i zamoli ga za milostinju. Martin kod sebe nije imao ni novca ni što drugo da mu dade. Tada mu na pamet dođe misao; uzeo je svoj širok časnički ogrtač, mačem odsjekao polovicu i podao promrzlu siromahu.

Kada je Martin doživio susret s Bogom (Legenda pripovijeda da je u noći ugledao Isusa koji je bio odjeven u polovicu njegova ogrtača. I čuo je kako je Isus govorio anđelima: “Martin koji je tek na putu da bude pokršten, odjenuo me ovim ogrtačem.” Tim je riječima Isus zapravo ponovio onu svoju nama iz Evanđelja poznatu pouku: “Što učinite jednom od moje najmanje braće, to činite meni.”)  odlučio se krstiti  i postati redovnik. Nedugo zatim postaje i biskup. Jako su ga voljeli siromasi i nevoljnici kojima je uvijek bio blizak; nešto manje plemići i onaj dio klera koji su – ljubeći bezbrižan život – strogog biskupa smatrali malo odveć zahtjevnim, jer je tražio uzoran život i obrazovanje primjerno službi. Zbog toga je bio izložen klevetama i netrpeljivosti. Sveti i skromni biskup umro je 8. studenoga 397. godine.

Zaštitnik je Francuske, vojnika, konjanika, siromašnih, prosjaka, putnika i vinogradara.

Kratki film o sv. Martinu možete pogledati na:

5 stvari koje možemo naučiti od sv. Martina:

1. Nikad ne znate kamo vas Bog može odvesti u životu – možete prvo biti vojnik, a onda biskup.

2. Ne trebaju vam veliki planovi i strukture da biste činili dobro – siromah se “slučajno” našao na putu.

3. I mačem se mogu činiti dobra djela – npr. presjeći svoj plašt i dati ga siromahu.

4. Koliko god se oko nečega trudili, ljudi vas mogu povezati s nečim desetim – umjesto braniteljem vjere, ljudi vas mogu smatrati vinskim biskupom.

5. Ne možete nekoga suditi po njegovu imenu – ime vam može nekoga podsjećati na rat, a možete biti pravi mirotvorac!

Mladen Milić

Molitva svetog Martina

Gospodine, ako sam i dalje potreban Tvom narodu,

neću izbjegavati trud.

Neka bude volja Tvoja.

Vodio sam dobru bitku dovoljno dugo.

Ipak, ako me, Gospodine, obvežeš da nastavim bitku

u bojnim redovima Tvoje obrane,

nikad neću tražiti izgovor zbog manjka snage.

Ispunit ću sve što si mi povjerio.

Dok Ti zapovijedaš,

ja ću se boriti pod Tvojom zastavom.

Amen.