Prvi koraci međunarodne suradnje u projektu Arena za darovite učenike

by | tra 5, 2025

Interreg Arena

Prvi susret u sklopu Interreg programa Slovenija – Hrvatska 2021.–2027., čiji je nositelj VI. osnovna škola Varaždin, održan je 1. travnja 2025. godine. Ovim međunarodnim projektom školi su odobrena financijska sredstva u iznosu od 19.968,00 eura. Projekt Arena usmjeren je na rad s darovitim učenicima, a sve aktivnosti pomno su osmišljene upravo u skladu s njihovim interesima i potrebama.

Projekt je podržalo i Ministarstvo za koheziju i regionalni razvoj Republike Slovenije, a partnerska je škola u projektu Osnovna škola Hajdina. Iz Hajdine je na susret stiglo 20 učenika u pratnji svojih učitelja te su s domaćinima sudjelovali u nizu aktivnosti usmjerenih na poticanje znanja, kreativnosti, kritičkoga mišljenja i međukulturnoga povezivanja. Cilj je projekta stvoriti poticajno okruženje za iskustveno učenje, suradnju i igru, a već prvi susret pokazao je koliko su takvi projekti dragocjeni, podjednako za učenike i za njihove učitelje.

Za slovenske partnere priređen je svečani doček u školskoj zbornici gdje ih je srdačno pozdravio ravnatelj VI. osnovne škole Mario Stančić te im poželio toplu dobrodošlicu. Nakon uvodnoga govora gosti su prisustvovali nastavi u sklopu školskoga projekta Dan darovitih učenika koji se tradicionalno obilježava svakog travnja. Tijekom aktivnosti zamjene uloga gosti su imali priliku iz prve ruke vidjeti kako učenici preuzimaju uloge učitelja i s mnogo entuzijazma i odgovornosti vode nastavu koju su unaprijed pripremili upravo za taj dan. Slovenski su učenici i nastavnici pratili njihove sate Hrvatskoga jezika, Povijesti te Tjelesne i zdravstvene kulture, pri čemu su se mogli uvjeriti u kreativnost i predanost te trud koji su učenici uložili u pripremu, a mogli su se i sami uključiti u neke od aktivnosti.

Sljedeća postaja bila je učionica kemije gdje je učiteljica Mihaela Vrbnjak Grđan pripremila poticajnu radionicu na temu mikroplastike – problema koji sve više zaokuplja znanstvenike, ekologe, ali i mlade generacije koje razmišljaju o budućnosti planeta. Radionica je započela razgovorom u kojem su učenici VI. osnovne škole i gosti iz Slovenije zajednički istraživali što je zapravo mikroplastika, kako i gdje nastaje te na koje sve načine ulazi u njihov svakodnevni život. Nakon uvodnoga dijela uslijedio je pokus kojim su učenici dokazali prisutnost mikroplastike u kozmetici, što im je bilo posebno zanimljivo otkriće s obzirom na to da riječ o proizvodima koje oni i članovi njihovih obitelji svakodnevno koriste. Praktični dio radionice bio je odlična prilika da učenici razviju svoje istraživačke vještine te nauče postavljati pitanja, zapažati i zaključivati.

Za kraj radionice organiziran je kviz znanja koji im je omogućio da ponove ono što su naučili, ali i da prepoznaju širi kontekst: kako mikroplastika utječe na sva živa bića na planetu Zemlji i na okoliš općenito. Aktivnost je poslužila i kao uvod u obilježavanje Dana planeta Zemlje poticanjem učenika na razmišljanje o ekološkoj odgovornosti.

Sljedeća je kreativna radionica bila smještena u školskoj knjižnici. Bile su to Priče iz škrinjice s blagom. Učenici su, koristeći set za pripovijedanje iz projekta za darovite učenike BiblioLAB, stvarali priče na hrvatskom, slovenskom i engleskom jeziku. Likovi, mjesta i rekviziti koje su odabrali upotpunjeni su predmetima iz škrinjice – simbolima njihova zavičaja i zajedničkih vrijednosti. Ta je aktivnost omogućila učenicima da nauče nešto više o jeziku svojih susjeda te da otkrivaju posebnosti njihovih kultura.

U nastavku radionice nazvanom Priča na razglednici učenici su ilustrirali svoje priče i oblikovali ih u jedinstvene razglednice. Posebno dojmljivo bilo je čitanje: slovenski učenici čitali su hrvatske tekstove, a hrvatski slovenske.

Nakon zajedničkoga ručka uslijedila je najdinamičnija aktivnost dana – turnir u društvenoj igri Kluster. Riječ je o simpatičnoj igri spretnosti u kojoj se magneti moraju vješto rasporediti tako da se ne spoje. U napetoj završnici pobijedio je Amadej iz Hajdine koji je kao nagradu i uspomenu iz Hrvatske ponio igru i kutiju hrvatskih slatkiša.

Susret je zaključen neformalnim razgovorom u zbornici gdje su se učenici i učitelji oprostili jedni od drugih te razmijenili dojmove. Već na prvom susretu stvorena su brojna nova prijateljstva te je ispisana prva stranica zanimljive međunarodne priče.

U sklopu projekta ukupno će se održati četiri susreta – dva u Varaždinu i dva u Hajdini. Sljedeći susret zakazan je za 23. svibnja 2025. godine u Hajdini, a svi ga već sada s nestrpljenjem iščekuju.

Povezane vijesti…

Skip to content