Daroviti učenici
U školskoj godini 2024./2025. VI. osnovna škola Varaždin provodit će projekt BiblioLAB: makerspace prostor u školskoj knjižnici financiran u okviru Javnog poziva Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih za sufinanciranje rada s darovitim učenicima. Cilj je ovoga projekta osnažiti potencijale darovitih učenika uz interdisciplinarni pristup koji povezuje tehnologiju, znanost i umjetnost u jednom kreativnom školskom prostoru – knjižnici.
Projekt BiblioLAB nastavlja se na prošlogodišnji uspješni projekt Mali (i) velikani dokazujući da umjetnost i znanost ne moraju stajati na suprotnim krajevima obrazovanja. Dapače, njihovim spajanjem nastaje prostor u kojem učenici razvijaju maštovitost, istraživački duh i logičko razmišljanje. U središtu projekta nalazi se ideja da školska knjižnica postane stvarni laboratorij znanja, kreativnosti i inovacija, odnosno prostor u kojem učenici osmišljavaju, stvaraju i uče vlastitim tempom.
U sklopu projekta predviđene su četiri tematske aktivnosti koje uključuju:
Pčelice u akciji – interaktivno pripovijedanje pomoću Bee-Bot robota koje potiče programersko razmišljanje kroz književne priče;
Umjetnost i znanost u 3D-u – modeliranje književnih i znanstvenih motiva uz korištenje 3D printera;
LEGOstories – osmišljavanje priča i izrada scena pomoću LEGO kockica i kartica iz igre Dixit;
HAMA – Hrabri, Aktivni, MAštoviti – kreativne radionice ručnoga rada koje razvijaju motoriku i samopouzdanje.
Projekt je namijenjen darovitim i potencijalno darovitim učenicima svih razreda koji pokazuju poseban interes za znanost, tehnologiju, likovno izražavanje i pripovijedanje. Sudjelovanjem u ovim aktivnostima učenici će učiti kako programirati, izrađivati 3D modele, prepoznati kemijske strukture, izražavati ideje likovnim stvaranjem i timski rješavati problemske zadatke.
Projekt vode stručna suradnica knjižničarka Nataša Narančić, učiteljice hrvatskoga jezika Ivana Canjuga i Martina Špičko, učiteljica biologije i kemije Mihaela Vrbnjak Grđan, učiteljica likovne kulture Maja Šarec Dvorski te učiteljica razredne nastave Ružica Trogrlić.
Zahvaljujući financijskoj potpori Ministarstva, opremit će se školski makerspace prostor 3D printerom, LEGO setovima, edukativnim robotima i kreativnim materijalima koji će ostati na raspolaganju i nakon završetka projekta. Na taj će se način osigurati trajna vrijednost i održivost projekta te dugoročan doprinos kvalitetnijem radu s darovitim učenicima.
Vjerujemo da će BiblioLAB potaknuti učenike da u knjižnici prepoznaju mjesto u kojem se znanje i kreativnost spajaju, gdje učenje postaje igra, a igra oblik stvaranja budućnosti.
