Europski projekti
Od 25. do 30 studenoga učiteljice Aleksandra Oreški i Zdenka Šopar posjetile su srednju školu u njemačkom Celleu (Oberschulle Westercelle). U petodnevnom radnom posjetu imale su prilike boraviti u školi, upoznati značajke školskoga sustava, razgovarati s učiteljima o izazovima obrazovanja te uočiti sličnosti i razlike u metodama rada ili sadržajima koji se nude učenicima.
“Oberschule” vrsta je škole koja se obično fokusira na srednje obrazovanje i pripremu učenika za praktične profesije ili dalju školu, poput tehničkih škola ili gimnazija.
Škola, koja ima oko 800 učenika i sedamdesetak učitelja, često surađuje s lokalnim tvrtkama i zanatskim radionicama, pružajući učenicima priliku da se uključe u praksu i svijet rada.
Opremljena je 3D pisačima, CNC strojevima i laboratorijem za robotiku. Organiziraju i natjecanja poput „Mindstorm Challenge“ kako bi učenici razvijali tehničke vještine.
Nastava počinje u 8 sati i traje do 13:15 (učenici tijekom jutra imaju dvije stanke od dvadeset minuta te tada moraju izići na školsko dvorište). Ako zakasne na nastavu, čekaju s dežurnim učiteljem u određenoj učionici dok ne počne sljedeći sat kako ne bi ometali suučenike. Zanimljivo je i da postoji soba za hlađenje, učionica u kojoj borave kad se neprimjereno ponašaju na satu. Tada na poseban obrazac pišu zašto tako reagiraju, koje su posljedice te što mogu popraviti u budućim situacijama.
Više o posjetu
Grad Celle nalazi se na rijeci Aller, oko 40 kilometara sjeverno od Hanovera, glavnoga grada Donje Saske, poznat je po prelijepim kućama izgrađenim u tehnici fachwerk (drvena konstrukcija s ispunom), kojih ima više od 400.
Radni dio posjeta uključivao je i posjet gradovima Wolfsburg i Hamburg.
Zanimljiv je bio posjet Phaeno centru u Wolfsburgu, interaktivnom znanstvenom centru, koji pruža iskustvo učenja kroz igru, istraživanje i interaktivne izložbe. Centar je posebno atraktivan za obitelji, djecu, studente i sve koji žele bolje razumjeti znanstvene principe u zabavnom okruženju: sadrži preko 350 eksponata koji pokrivaju različita područja znanosti, tehnologije i prirodnih fenomena. Posjetitelji mogu, na primjer, stvarati vrtloge, proučavati munje, eksperimentirati s iluzijama i slično.
Minijaturna zemlja čuda (Miniatur Wunderland) u Hamburgu jedno je od najpoznatijih i najposjećenijih turističkih atrakcija u Njemačkoj, a ujedno i najveća svjetska maketa željeznice.
Posjetitelji mogu uživati u minijaturnim prikazima najpoznatijih gradova širom svijeta, a automobili, avioni, brodovi i vlakovi (i ljudi, naravno) kreću se s pomoću naprednih tehnologija.
Učitelji VI. osnovne škole s veseljem čekaju i pripremaju uzvratni posjet.