Rezultati natječaja – spremač-čistač (m/ž)

by | tra 3, 2025

Kako Dungeons & Dragons pomaže učenicima da postanu snažniji, mudriji i povezaniji?

U sklopu projekta Umreži se bez mreže, koji je sufinanciran sredstvima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih u iznosu od 1.000,00 eura, u VI. osnovnoj školi Varaždin dodatno je obogaćena postojeća izvannastavna aktivnost Zaigraj (inter)aktivno. Među brojnim modernim društvenim igrama koje se već dvije godine koriste za poticanje suradnje, kreativnosti i kritičkog mišljenja, posebno mjesto zauzela je – Dungeons & Dragons, jedna od najpoznatijih igara uloga na svijetu.

U okviru ove aktivnosti četvero učenika sedmih razreda ponedjeljkom poslijepodne odlučilo je svoje slobodno vrijeme posvetiti uronu u svijet mašte i avanture. U tome ih vodi iskusni game master Marin Domjanović iz udruge za promicanje društvenih igara Na stolu, višegodišnji suradnik naše škole. Učenici su uz njegovu pomoć izgradili svoje likove i upustili se u prvu veliku misiju.

Njihova avantura započinje u trenutku kada zlonamjerna skupina ljudi pokušava zavladati svijetom koristeći mračne sile koje prizivaju preko svojih agenata raspršenih po cijelom planetu. Naši mladi junaci moraju pažljivo promatrati, povezivati informacije, predviđati iduće korake zlikovaca i spriječiti njihove planove prije nego svijet potpuno potone u tamu. Vrijeme nije na njihovoj strani. A tko zapravo vuče konce iz sjene? To tek trebaju otkriti.

Ovom se aktivnošću ujedno razvijaju emocionalne i socijalne vještine jer učenici, igranjem uloga, simuliraju stvarne društvene situacije, poput rješavanja sukoba i donošenja odluka u kriznim situacijama. Iako odluke donose kroz likove, one nerijetko odražavaju njihove osobne stavove, strahove i želje.

Igranje D&D-a pomaže djeci da prepoznaju i izraze vlastite emocije, potiče empatiju i razumijevanje te stvara siguran prostor za istraživanje identiteta. Mnogi učenici pomoću svojih likova govore ono u što nisu sigurni ili ne mogu izraziti u stvarnom životu. Mogu biti snažni, mudri, neustrašivi – mogu biti sve ono što žele, bez ograničenja koja ih ponekad u njihovoj svakodnevnici sputavaju.

Također, timsku suradnju i komunikaciju teško je naučiti iz udžbenika, ali je zato prirodni dio svake D&D avanture. Učenici zajedno planiraju, dogovaraju taktike, pregovaraju i uče slušati jedni druge. Na taj način jačaju međusobno povjerenje i osjećaj zajedništva.

Dungeons & Dragons potiče i kognitivni razvoj – od logike, strategije, stvaranja priča, pa sve do vještina izražavanja, čitanja i računanja. Učenici stvaraju mape, vode bilješke, analiziraju situacije i donose odluke te tako razvijaju koncentraciju.

No možda najvažnije što ova igra donosi je radost. U vremenu digitalnih izazova, D&D nudi djeci prostor bez ekrana, u kojem su povezani licem u lice.

U planu je tijekom godine s učenicima odigrati tri scenarija, a s obzirom na njihove prve reakcije, sigurni smo da će se avantura nastaviti i rasti.

Povezane vijesti…

Skip to content