Petra Mališa

mag. psych.

Stručni suradnik psiholog

Posao stručnog suradnika psihologa u osnovnoj školi vrlo je raznolik i dinamičan. U svom radu važno mi je stvaranje pozitivne okoline za razvoj potencijala svakog učenika. Neposrednim radom s učenicima prepoznaju se individualne potrebe učenika te se u skladu s time provode individualna i grupna savjetovanja. Također, važno je prepoznati specifične poteškoće u učenju (neučinkovite ili neprimjerene strategije učenja, probleme s pažnjom i koncentracijom, planiranje vremena, motivaciju, ispitnu anksioznost i sl.) te pomoći učenicima u postizanju boljeg školskog uspjeha. Osim toga ovdje sam da bih prepoznala poteškoće u ponašanju i vršnjačkim odnosima, emocionalne i/ili obiteljske poteškoće te pomogla učenicima da ih prevladaju.

U svom radu surađujem s  nastavnicima te im pomažem u prepoznavanju razvojnih i individualnih potreba učenika, te savjetovanjem učitelja i nastavnika doprinosim razumijevanju tih potreba i kako reagirati u skladu s njima.

Nadalje, kao školski psiholog provodim savjetodavni rad s roditeljima kako bi bolje razumjeli učenikove potrebe i ponašanje te se na taj način potiče razvoj djetetovih potencijala i aktivno pridonosi uspješnom obrazovanju učenika.

Kako bi se stvorilo pozitivno i sigurno ozračje za djetetov razvoj, provode se radionice i razvijaju  programi prevencije nepoželjnih oblika ponašanja (npr. međuvršnjačkog nasilja) i programi za jačanje samopouzdanja, samopoštovanja, sigurnosti, razvijanje kreativnosti, učenje socijalnih vještina, itd. Ti programi namijenjeni su svim učenicima u školi, a osobito učenicima rizičnih skupina.

Ukratko, cilj rada školskog psihologa je razviti obrazovanje usmjereno na učenika i njegov razvoj osnovnih sposobnosti koje omogućavaju cjeloživotno učenje te pomoći učenicima, nastavnicima i roditeljima da razviju svoje potencijale i održe psihološko zdravlje.