Od 5. do 8. (predmetna nastava)

ŠTO SLAVIMO NA BLAGDAN SVIH SVETIH, A ŠTO NA DUŠNI DAN?
Autor: Kristina Roginek, 30. 10. 2019.

ŠTO SLAVIMO NA BLAGDAN SVIH SVETIH, A ŠTO NA DUŠNI DAN?

SVI SVETI

(1.11.)

Tog dana slavimo one svece i svetice koje je Crkva proglasila svetima, kao i one koji nisu proglašeni svetima, ali su svojim životom ostvarili ideal kršćanskog života.

Riječ je o onom beskrajnom mnoštvu običnih ljudi, mnoštvu koje nam svjedoči da svetost ne znači nenormalnost, besprijekornost, nego znači puninu ljudskosti. Stoga su na svetost pozvani svi kršćani, svih razdoblja i svih životnih okolnosti.

DUŠNI DAN

(2.11.)

Toga dana vjernici :

-mole za duše svojih dragih pokojnika

-za njih pale svijeće na grobovima

-prisustvuju svetoj misi povezujući se tako svojim molitvama s njima i moleći Božje milosrđe da ih što prije očisti od svih slabosti te da ih uvede tamo gdje s oka svaka suza nestaje

Mi za duše svojih dragih pokojnika molimo duboko vjerujući da će oni, kada dođu u kraljevstvo Božje, biti naši zagovornici. Vjerujemo da će oni moliti za nas da ne promašimo svoj konačni životni cilj, da i mi uđemo u kraljevstvo Božje i tako budemo pribrojeni općinstvu svetih.

,,Da bi mogli biti sveti, nije potrebno činiti izvanredne pothvate i djela niti posjedovati posebne karizme, već jednostavno služiti Kristu, slušati ga i slijediti bez obeshrabrenja u teškim trenutcima. ''

papa Benedikt XVI.