Predstavnici Vijeća učenika upoznati su s Dječjim participativnim proračunom
Autor: Rosana Štrocinger, 19. 2. 2022.

Na sastanku Vijeća učenika, održanom 18.2.2022., učenici su upoznati s nastojanjima grada Varaždina da ih više uključi u predlaganje i odlučivanje o potrebama djece. Do sada su samo odrasli odlučivali što djeci treba, a od ove godine i djeca dobivaju svoj proračun u vrijednosti od 50 000 kuna te se mogu prijavljivati sa svojim projektima u maksimalnom iznosu od 10 000 kuna po projektu (svaka ustanova, škola ili vrtić, s jednim projektom).

Učiteljica Rosana Štrocinger je učenicima objasnila što je proračun i kako oni sami mogu dati prijedloge za poboljšanje uvjeta djeci u školi, kvartu ili gradu. Najprije, dakle, trebaju kao pojedinci ili skupina učenika dati prijedlog nekog projekta, napraviti reklamni plakat gdje će istaknuti važnost svog projekta, a zatim će se u školi provesti glasanje svih učenika škole i odabrati onaj projekt koji dobije najviše glasova. Za odabrani projekt će učenici, uz pomoć djelatnika škole, napisati projektnu dokumentaciju i poslati je na natječaj koji će biti raspisan u ožujku.

Zanimljivo je bilo vidjeti kako su učenici tijekom sastanka brzo usvojili i osnove iz financijske pismenosti. Na početku im se navedeni iznosi Dječjeg participativnog proračuna činio jako veliki. Međutim, kada su im prezentirani svi podaci i uvjeti projekta te kad su za svoje ideje pokušali izračunati koliko bi im novaca trebalo, tada su shvatili pojam budžeta.

Posebno treba istaknuti aktivnost učenika na sastanku s njihovim pitanjima, stavovima i različitim zanimljivim prijedlozima kojima bi se oni uključili u taj projekt.

Jedva čekamo vidjeti njihove prijedloge i na plakatima.