EU KA2 Breaking Barriers - Virtualna mobilnost u Slovačkoj - 2. dan
Autor: Mario Stančić, Ivana Canjuga, 9. 2. 2022.

Tema drugog dana mobilnosti u Slovačkoj bila je bullying i cyberbullyng. Učenici su na početku rješavali Kahoot kviz. Nakon što su se podijelili u grupe, proučavali su materijale vezane uz nasilje i samostalno odgovarali na pitanja.

Gledali su kratki film s temom vršnjačkog nasilja i nasilja na internetu. Film je prikazivao sve vrste nasilja i kako se suočiti s njima te riješiti problem. Pouka filma je da nije važno koliko su djeca različita prema boji kože, orijentaciji, vjeri i da svi zaslužuju mirno odrastanje. Učenici su samostalno izrađivali kvizove vezane uz temu nasilja.

Učenica Lana Šoša (7.b) ispričala nam je koliko joj je korisno i zanimljivo ovo virtualno putovanje, zato što može vježbati svoje znanje engleskog jezika te osvijestiti koliko je važno lijepo ponašanje u društvu i biti dobar prema drugima bez obzira na različitosti. Koordinatorica za europske projekte u VI. osnovnoj školi u Varaždinu, Tina Ivčić rekla nam je da ovakav način virtualne mobilnosti ne pruža isto iskustvo kao fizička mobilnost, no reakcije učenika pokazuju da je i ovakvo putovanje dostojna zamjena u ovim godinama pandemije. Učenici upoznaju nove prijatelje, vježbaju jezik, koriste različite digitalne alate, komuniciraju s učenicima druge nacionalnosti, vjere, rase i jezičnog područja te uče toleranciji. Koordinatorica ističe kako su ostale su još dvije mobilnosti (u Švedsku i Španjolsku) te se nada da će nam situacija s pandemijom dozvoliti barem jedno fizičko putovanje, za nagradu svim učenicima koji su sudjelovali u ovom zanimljivom projektu.

U nastavku je link za film: https://www.youtube.com/watch?v=4mrE5zgEvt4

Više fotografija pogledajte ovdje