Upoznavanje ljepota prirode
Autor: Martina Špičko, 14. 6. 2021.

Naši sedmaši u bili su na jednodnevnoj stručnoj ekskurziji u  Arboretumu Opeka te Izletištu i skijalištu Jarki.

Učenici sedmih razreda bili su na izletu u Arboretumu Opeka u naselju Marčan te u izletištu i skijalištu Jarki u Prigorcu.

U školu smo stigli nešto ranije jer su nam učitelji zbog „novog normalnog“ i epidemioloških mjera prije samog ulaska u autobus izmjerili temperaturu te poprskali ruke dezinfekcijskim sredstvom. Uslijedio je kratak, ali ugodan put do Vinice, odnosno Marčana. Tu nam je vrlo simpatična turistička vodička najprije objasnila sve što bismo trebali znati o nastanku Arboretuma i njegovom značaju, a nakon njezinih priča iz povijesti krenuli smo u razgledavanje. Razgledali smo drevnu kuću u kojoj su živjele sluge vlasnika dvorca, a nakon toga smo se napokon popeli do starog dvorca koji je više-manje u ruševina jer se, nažalost, ne održava dovoljno. O tome su nam posvjedočile i fotografije nekadašnjeg stanja dvorca koje nam je vodička pokazala. Nastavili smo šetnjom do starog bazena u kojem su se kupali i odmarali nekadašnji vlasnici. Također, saznali smo da se u navedenom bazenu ponekad održavaju i koncerti Varaždinskih baroknih večeri jer se u najdubljem dijelu bazena stvara dobra jeka uslijed odbijanja zvuka od zidova pa se sve ljepše čuje. Vodička nas je odjednom iznenadila pitanjem ima li u našem razredu parova. Razlog tome bio je naš dolazak do velikog drva koje zovu još i „ljubavno drvo“. Njegove grane stvaraju zatvoreni prostor pa nam je vodička, našalivši se, rekla da se ovdje možemo ljubiti bez da nas itko vidi. Došli smo i do starog mosta koji se spaja s malim otokom usred jezera, koje je izgledalo užasno i imalo je neugodan miris. Nakon toga smo se zaputili prema autobusu te krenuli do Izletišta i skijališta Jarki. Došavši tamo, nakon kratke okrijepe, otišli smo na igralište malo se protegnuti i dodavati loptom, koja je nekoliko puta završila izvan igrališta u jedva prohodnom grmlju.  No, učiteljice i nekoliko hrabrih učenika uspjeli su ju spasiti. Nakon ručka učenici 7. b, 7. c i 7. d proveli su vrijeme na izletištu igrajući nogomet ili odmarajući, a učenici 7. a  razreda izabrali su šetnju do podnožja Ivanščice i hladnog potočića popularno nazvanog Šumi. Planinarili smo nekih 30 minuta do maloga slapa i prekrasne livade s još ljepšim pogledom na vrh planine Ivanščice.  Kratko smo se odmorili te se nakon toga spremili za povratak u Varaždin.

Nakon dugotrajnog i višemjesečnog zatvaranja po kućama i stanovima zbog epidemiološke situacije, ovaj je izlet bio jako lijepo i ugodno iskustvo, a vjerujem da te dojmove dijeli i ostatak razreda.

Maks Gregurić, 7. a

Poveznica na galeriju slika