preskoči na sadržaj

VI. osnovna škola Varaždin

Login

 

Školska obilježja

Himna škole (mp3)

Vizija, misija, vrijednosti

Vision, mission, values


CD dječjeg zbora "Varaždinski Slavuji"
BiH

Tražilica

Citati

GIF

Brojač posjeta...

Ispis statistike od 22. 10. 2013.

Ukupno: 2971456
Cmuk Miroslav

MIROSLAV CMUK (Varaždin, 1983.), profesor hrvatskog jezika i književnosti, diplomirani knjižničar, stručni suradnik knjižničar, književni kritičar i književnik. 

   

U radno vrijeme knjižničar VI. osnovne škole Varaždin. Voditelj grupe Kreativno pisanje. 

 

Kolumne, eseje, osvrte i stručne tekstove objavljivao u više časopisa (Hrvatski filmski ljetopis, Kolo, Kvadrat, Tema, Zarez…) i na portalima (Magazin Gradske knjižnice Rijeka; www.stripovi.com...). Objavio je sljedeće knjige: 

Stripizam (esejistika)

Zvučna čitanka (esejistika)

Lektirizam (esejistika)

Zagorland (roman)

Knjiški vampir (slikovnica)

Ljubav na drugi pogled (slikovnica)

Strašni Piki i strašljivi Riki (slikovnica)

Zimogrozni zrikavac Zrinko (slikovnica)

Oton smoton (slikovnica)

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Što raditi u slobodno vrijeme?
Autor: Miroslav Cmuk, 20. 3. 2020.

Nekoliko prijedloga učenicima nižih razreda... 


Što raditi u slobodno vrijeme, nakon što obavite redovne školske obaveze? U nastavku pročitajte nekoliko prijedloga... 

1. Časopisi

Jeste li znali da časopis Smib ove godine slavi  50. rođendan? Tko bi mu rekao, dobro se drži, zar ne? Eh da, idu godine, ali Smib ih ne osjeća. Mogli bismo reći da je Smib po broju godina mladi djedica, no u top formi!

Ako imate vremena, prolistajte stare brojeve Smiba, provjerite jeste li riješili sve zadatke. Prisjetite se kakve dobre priče ili pjesme koja vam se već prije svidjela. Pokušajte napisati svoju priču ili pjesmu. Naime, čitajući tuđa djela, dobivate ideje za svoje radove...

Naravno, nije sve u Smibu. Čitajte i druge časopise kao što su Moj planet ili Prvi izbor ako ih imate kod kuće. Čitanje časopisa jedan je od brojnih načina kako možete ispuniti slobodno vrijeme.

2. Internetski portali

Nije sve u časopisima, pregršt dobrih ideja krije se i u internetskim portalima. Preporučam portal Brickzine - na njemu ćete naći maštovite i poučne tekstove o pokusima, knjigama, izumima, računalnim igrama... Nema čega nema za kreativce!

Ukratko, kreativni portal Brickzine idealno je mjesto za kreativce (i one koji će to tek postati), mjesto na kojemu vam neće biti dosadno i gdje biste trebali pronaći tekst za sebe!

Prigodan tekst o dosadi, pojavi koja nas često zna mučiti:

https://brickzine.hr/zivotna-borba-dva-d-iliti-dokolica-vs-dosada/

A evo i teksta o virtualnim muzejima:

https://brickzine.hr/virtualna-setnja-7-divnih-virtualnih-muzeja/

Inače, Brickzine postoji i u formi časopisa - nedavno je objavljen četvrti broj...

3. Križaljke, mozgalice, društvene igre

Osim priča i pjesama, u časopisima se nalaze križaljke, mozgalice, zagonetke i brojni drugi zadaci zbog kojih mozak ima posla. Meni najviše posla katkad zadaju skoro pa identične sličice koje se međusobno razlikuju, ne mogu samo tako pronaći 8 ili 10 različitih detalja... 

Kada riješite sve što se riješiti može, zašto se ne biste okušali u stvaranju vlastite križaljke ili zagonetke?

U slobodno vrijeme možete sa članovima obitelji igrati društvene igre (Tko želi biti milijunaš; Alias...). Osim što su zabavne, one su i poučne - i pomoću igara mozak možemo zapošljavati.

4. Stripovi

Srećom, još uvijek nije kasno za kupnju Zagora ili Bleka na kioscima. Stripove možete posuditi i od prijatelja, ali onda ih svakako čuvajte kako biste ih vratili u jednom komadu! 

Čitajući stripove isto možete štošta naučiti te tako pametno utrošiti svoje slobodno vrijeme. Siguran sam da se u svakoj kući (ili stanu) može pronaći pokoji strip - Alan Ford, Garfield ili Tex.

Stripova ima i u dječjim časopisima. Pa tko od nas ne voli čitati zgode i nezgode curice Durice?

5. Knjiga za djecu i mlade po slobodnom izboru

Osim stripova, sigurno na policama možete pronaći pokoju knjigu za sebe, recimo, roman "Petar Pan" ili "Pinokio". Sada imate vremena za čitanje debljih knjiga, ne morate se zamarati pitanjem koliko knjiga ima stranica. Komotno možete listati i proučavati enciklopedije za djecu i mlade.

Možda neku knjigu niste na vrijeme vratili u školsku knjižnicu? Nema veze, zakasnine nema! Čitajte u miru, bez živciranja. Slobodno pročitajte i knjige koju ste već pročitali, a ostale su vam u dobrom sjećanju. Zašto ne biste ponovno uživali u dobrom štivu?





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju