Cvjetnica ili Nedjelja muke Gospodnje
Autor: Kristina Roginek, 1. 4. 2020.

Cvjetnica ili Nedjelja muke Gospodnje kršćanski je blagdan koji se slavi nedjelju prije Uskrsa. Cvjetnicom započinje Veliki ili Sveti tjedan kada u osam dana slavimo najveće tajne kršćanstva, Isusovu muku, smrt, pokop i uskrsnuće.

Na Cvjetnicu svećenik nosi crvenu boju misnice, a ne ljubičastu kao u ostalim korizmenim danima. Na početku mise, izvan same crkve ili na dnu crkve vrši se obred blagoslova cvijeća, maslinovih, palminih ili nekih drugih grančica koje ljudi donesu ili kupe ispred same crkve, te se time spominjemo Isusova svečana ulaska u Jeruzalem kada su mu klicali Hosana sinu Davidovu. Kada je Isus ulazio u Jeruzalem, narod ga je dočekao mašući palminim i maslinovim grančicama i rasprostirući svoje haljine. U spomen na to, na Cvjetnicu se prije mise obavlja blagoslov i  čitanje ili pjevanje Muke Isusove. Sama misa je posvećena Isusovoj muci na kojoj se čita ili pjeva cijeli izvještaj iz Evanđelja. Ove godine Cvjetnica nam prema katoličkom kalendaru pada na sljedeću nedjelju (5.4.2020.) i zbog specifičnih okolnosti epidemije koronavirusa nećemo moći sudjelovati na svetoj misi uživo. Hrvatska biskupska konferencija donjela je odluku da se javne svete mise neće održavati do daljnjega. No svećenici će i dalje svakodnevno služiti svetu misu bez prisutnosti vjernika. Kako nam Cvjetnica ne bi bila samo još jedan dan u tjednu, a isto tako  nadoazeći dani Vazmenog trodnevlja i Uskrsa u prilici smo pratiti misna slavlja putem televizijskog programa na HRT 3 svakim danom u 18 sati, ali i putem interneta. U nastavku donosimo poveznicu  na kojoj je popis stranica putem kojih možete pratiti misna slavlja uživo.

(da biste otvorili stranicu pritisnite  istovremeno tipku Ctrl i lijevi klik mišem na poveznicu)