Blaženi Alojzije Stepinac (10.veljače)
Autor: Kristina Roginek, 7. 2. 2020.

Kviz i dokumentarni film na linku.

Spomendan blaženog Alojzija Stepinca slavimo svake godine 10. veljače. Blaženi Alojzije Stepinac bio je zagrebački nadbiskup i kardinal. Ovaj blaženik rođen je 10.veljače 1960. godine u Krašiću. Djetinjstvo je proveo u rodnom mjestu. Za vrijeme Prvoga svjetskog rata sudjelovao je u borbama na talijanskom frontu gdje je bio ranjen i proveo u zarobljeništvu pet mjeseci; potom je bio i na solunskom frontu. Nakon studija u Rimu, zaređen je za svećenika 1930. godine. Postao je zagrebački nadbiskup 1937. godine. Za vrijeme Drugog svjetskog rata pomagao je progonjene i patnike, zbrinuo je 500 prognanih slovenskih svećenika te veliki broj bolesne i gladne djece. Prosvjedovao je protiv progona Židova i Srba i provedbe rasnih zakona, te je spasio brojne Židove i Srbe. U govoru ispred zagrebačke katedrale 31. listopada 1943. osudio je svaku diskriminaciju, rasnu, nacionalnu i vjersku, zatvaranje i ubijanje nevinih, otimanje i palež imovine i mirnih sela. Nakon dolaska komunista na vlast, odbio je odvajanje Katoličke Crkve u Hrvatskoj od Vatikana. U montiranom procesu, osuđen je na 16 godina zatvora i prisilnog rada. Pet godina proveo je u zatvoru u Lepoglavi, a od kraja 1951. do svoje smrti 10. veljače 1960. godine u kućnom pritvoru u Krašiću. Umro je na glasu svetosti. Papa Ivan Pavao II. proglasio ga je blaženim 3. listopada 1998. godine u Mariji Bistrici.

Više o ovom blaženiku možete  pogledati u dokumentarnom filmu o životu  blaženog Alojzija Stepinca na linku  https://www.youtube.com/watch?v=UUGn05Gv9AQ.

Koliko dobro poznajete Blaženog Alojzija Stepinca i njegov život možete provjeriti klikom na link https://www.bitno.net/vjera/formacija/kviz-koliko-dobro-poznajes-blazenog-alojzija-stepinca/.