Međunarodni projekti i partnerski odnosi sa školama

Voditelji međunarodnih projekata na školi su: Tina Ivčić. i Mario Stančić

Više o Međunarodnim projektima i partnerskim školama možete pronaći listajući objedinjene vijesti u nastavku ili pratiti izdvojeno kroz Erasmus+, eTwinning, CAS-HAD, YeC, Partnerske škole.

About us

Über uns

Prezentacija škole

Prezentacija Varaždina i Hrvatske

Projects eTwinning TwinSpaces

Plesovi

55. obljetnica

Božićni plesnjak

Izvješće o 1. putovanju u Poljsku
Autor: Mario Stančić, 18. 6. 2014.

U vremenu od 29.8.-3.9.2014. osam djelatnika VI. osnovne škole Varaždin ( ravnatelj Mario Stančić, pedagog Ksenija Dretar i učitelji razredne i predmetne nastave: Marija Koren, Terezija Labaš, Petra Kanešić, Alenka Bađun, Tomica Kanoti i Vanda Jezernik), zajedno s pročelnicom Upravnog odjela za društvene djelatnosti grada Varaždina Danijelom Vusić boravili su u radnom posjetu Poljskoj.

Bili smo smješteni u Wielunu i prisustvovali događanjima vezanim uz početak školske godine. Cilj posjeta bio je upoznavanje sustava školstva u Poljskoj, razmjena iskustva u radu s učenicima i uspostava suradnje između naše i njihovih škola na više razina: sport, kultura, projekti. U tu svrhu posjetili smo nekoliko škola (osnovnih i srednjih) u kojima smo izmijenili iskustva u radu s učenicima, upoznali se s organizacijom i uvjetima rada kao i s školovanjem i obrazovanjem učitelja u Poljskoj. Nakon predstavljanja naše škole pozvali smo ih na suradnju i zajedničko sudjelovanje u projektima i događanjima koji se odnose na sport, kulturu i sl.

U ponedjeljak, 1.9.2014. u 4,20 sati imali smo čast prisustvovati svečanosti obilježavanja godišnjice početka II. svjetskog rata i napada na Wielun (Wielun je bio prvi grad koji je bombardiran u Poljskoj početkom II. svjetskog rata). Pri završetku svečanosti koja je trajala oko dva sata, uz nastup pjevačkog zbora, video i zvučne snimke simuliranja napada, sudjelovanje vojnih postrojbi, predstavnika grada i kotara, sve delegacije položile su vijence u znak sjećanja na poginule i stradale.

Istog dana prisustvovali smo inauguraciji početka školske godine 2014./15. U sportskoj dvorani srednje škole u Wielunu održana je svečanost kojoj su prisustvovali predstavnici 33 osnovne i srednje škole kotara Wielun. Zanimljivo je da se, uz počast učenicima koji su u školskoj godini 2014./15. prvi puta krenuli u prvi razred sa šest godina, odaje počast i dodjeljuju priznanja učiteljima koji su diplomirali ili položili stručni ispit, a najbolji učenici i studenti dobivaju priznanja i stipendije. Svečanost je započela ulaskom učenika predstavnika pojedinih škola sa izvezenim zastavama, a završila nastupom pjevačkog zbora.

Naši domaćini organizirali su nam posjet Warschawi gdje smo, uz stručno vodstvo, posjetili zgradu Parlamenta i upoznali se s njegovim radom i ustrojem. Također smo imali organizirani posjet svetištu Chestohova, a u jedino slobodno poslijepodne posjetili smo Auschwitz i u povratku kući Krakow.

U kratkom vremenu u kojem smo boravili u Poljskoj, zahvaljujući ljubaznosti i gostoljubivosti naših domaćina, prisustvovali smo različitim događanjima i s puno lijepih trenutaka i ugodnih dojmova vratili se u naš Varaždin.