Posjet partnerskih škola varaždinskoj VI. osnovnoj školi
Autor: Anita Perkov, 29. 8. 2018.

Potaknuta uspješnim domaćim i europskim suradnjama i s ciljem njegovanja partnerskih odnosa varaždinska VI. osnovna škola ugostila je 24. kolovoza predstavnike svojih partnerskih škola iz Bosne i Hercegovine, Austrije, Slovenije i Hrvatske.

Susret partnerskih škola započeo je srdačnim dočekom dragih gostiju te okupljanjem sa djelatnicima VI. osnovne škole i ravnateljem Stančićem u blagovaonici VI. osnovne škole. Nakon jutarnje kave ravnatelj Stančić pozdravio je sve okupljene i zahvalio im što su se odazvali pozivu u tako velikom broju te se nada da će se druženje partnerskih škola nastaviti i u budućnosti. Čak 130 obrazovnih djelatnika iz nekoliko zemalja okupilo se u VI. osnovnoj školi Varaždin. Najbrojnija je bila slovenska delegacija. Šezdeset i sedam učitelja doputovalo je iz Osnovne škole Ljudski vrt u Ptuju predvođena svojom ravnateljivom Tatjanom Vaupotić Zemljić.  Prijateljski susret uveličalo je i devet gostiju iz Osnovne škole Vidikovac iz Pule sa svojim ravnateljem Predragom Dukićem. Iz Bosne i Hercegovine doputovalo je osmero gostiju iz Franjevečke klasične gimnazije Visoko sa zamjenikom ravnatelja fra Ivana Nuića te iz Osnovne škole Fojnica i svojom ravnateljicom Slavicom Miletić. Susretu se odazvala i ravnateljica Regina Pock iz dvojezične osnovne škole Volksschule BIPS-Kronesu iz Graza sa gošćom. Ravnatelj Mario Stančić u pozdravnom je govoru naglasio važnost održavanja prijateljskih partnerskih odnosa kojima se želi unaprijediti postojeće znanje, spoznaje i vještine te omogućiti upoznavanje novih sredina i školskih sustava te planiranje budućih europskih i školskih projekata. Predstavnike partnerskih škola upoznao je s posebnostima VI. osnovne škole koja stavlja naglasak na izvrsnosti prema učiteljima, učenicima, roditeljima i jednih prema drugima. Naša škola je i dalje orijentirana na razvoj izvannastavnih aktivnosti te istraživačkoj i projektnoj nastavi, a novi izazov u budućnosti VI. osnovne škole predstavlja sudjelovanje u novoj kurikularnoj reformi hrvatskog školstva. Gosti su upoznati s temeljnim informacijama vezanim uz “Školu za život” u sklopu kurikularne reforme.

Nakon pozdravnog govora domaćina riječ su dobili ravnatelji partnerskih škola koji su upoznali prisutne s osnovnim informacijama o svojim školama, uspjesima, posebnostima, ali i izazovima s kojima se susreću u svakodnevnom djelovanju. Zajednička misija svih škola je briga o svojim učenicima kao i otvorenost prema suradnji u multikulturalnim sredinama.

Poslije upoznavanja prisutni učitelji podijelili su se po nastavnim predmetima te s djelatnicima VI. osnovne škole upoznali školu te su im prezentirane aktivnosti učenika po nastavnim predmetima. Naglasak je bio na razmjeni iskustava i ideja te uspoređivanje različitih školskih sustava. Pokazalo se da je predviđeno vrijeme za tu aktivnost moglo biti i puno duže jer su svi rado sudjelovali u razgovoru o izazovima u nastavi s kojima se susreću kolege iz drugih sredina i zemalja.

Prije nastavka cjelodnevnog programa, goste je pozdravila Sandra Malenica, zamjenica varaždinskog gradonačelnika. Iskazala je zadovoljstvo što škole njeguju partnerske odnose te je poželjela srdačnu dobrodošlicu ravnateljima i učiteljima partnerskih škola u našem gradu.

Nakon kratkog odmora gosti su mogli izabrati u kojoj će aktivnosti sudjelovati  prema vlastitim sklonostima. Ponuđene aktivnosti obuhvaćale su orijentacijsko trčanje, vožnju spretnosti na biciklističkom poligonu, odbojku, šah, prezentaciju keramičarske grupe te kviz koji je provjeravao znanje iz popularne kulture što se pokazalo kao odlična zabava prije organiziranog ručka u blagavaonici škole.

Druženje se nastavilo u centru Varaždina gdje je za goste organiziran posjet Gradskom muzeju, odnosno Stalnom postavu Kulturnopovijesnog odjela u Starome gradu, a nakon toga razgled grada u najveselije doba godine, u vrijeme jubilarnog 20. izdanja Špancirfesta.

Puni dojmova i u nadi da ovakav susret postane tradicionalno okupljanje partnerskih škola VI. osnovne škole Varaždin, gostujući učitelji završili su cjelodnevni posjet Varaždinu.

Do sljedećeg susreta!

Kako je bilo, pogledajte u bogatoj fotogaleriji!

Fotogalerija