Uvođenje inovacija u nastavu
Autor: Martina Špičko, 13. 7. 2017.

Učiteljica hrvatskoga jezika iz VI. osnovnove škole Varaždin Martina Špičko sudjelovala je na multilateralnom eTwinning seminaru „Innovative learning environments“ u Portugalu.

Martini Špičko dodijeljena je financijska potpora za prijavljeni projektni prijedlog za sudjelovanje na Multilateralnom seminaru „Innovative Learning Environments“ u okviru projekta eTwinning koji je dio Programa Erasmus+. Seminar se održao u Lisabonu od 22. 6. do 24. 6. 2017.  Tema seminara bila je uvođenje inovacija u učenje i podučavanje. Na seminaru je sudjelovalo 80 sudionika iz 14 europskih zemalja.

Prvi dan seminara održana su zanimljiva predavanja o eTwinning i Erasmus+ projektima, uporabi informacijsko-komunikacijske tehnologije u nastavi, važnosti inkluzije učenika s posebnim potrebama u nastavu te uporabi novih metoda rada, nastavnih materijala i ideja u nastavi. Održano je predavanje „Is it true? Checking facts and ideas on the internet and promotig critical thinking“ u kojem je istaknuta važnost kritičkoga promišljanja o podacima, tekstovima i filmovima koje učenici svakodnevno pronalaze na internetu. Drugi dan organizirane su multimedijalne radionice. Učiteljica Martina Špičko sudjelovala je na tri radionice: „Project Based Learning and Arduino“, „Doing, creating, collaborating“ i „Redesigning classrooms for the future through Mysteries“. Na radionicama su se osmišljavali i pripremali novi projekti, koristili razni informatički programi i aplikacije, a naglasak je bio na važnosti uporabe novih tehnologija koje mijenjaju način na koji se podučava i priprema učenike za sve izazove budućnosti. Sudionici su učili o programiranju i načinima kako programiranje iskoristiti na svim nastavnim predmetima te kako tehnologiju približiti učenicima. Na svakoj od radionica sudionici su mogli naučiti nešto novo što će moći iskoristiti u budućim projektima i u nastavi. Nakon radionica održane su prezentacije eTwinning projekata. Na uspješnim primjerima iz prakse sudionici su se mogli upoznati s različitim projektnim idejama, načinima provedbe projekata te alatima i materijalima potrebnima za njihovu provedbu. Treći dan održano je predavanje „Mobile learning“ u kojem je istaknuta sve veća važnost mobitela u nastavnom procesu. Time je zaključene seminar, a sudionici su razmijenili kontakte i projektne ideje te počeli planirati nove projekte. Osim što su puno naučili, sudionici su imali priliku razgledati prekrasni grad Lisabon te uživati u fadu i tradicionalnoj portugalskoj kuhinji.

Nakon sudjelovanja na seminaru učiteljica Martina Špičko planira provesti projekt kojemu je cilj poticanje čitanja i razvoj čitateljskih kompetencija u inovativnom okruženju uz uvođenje novih metoda rada i motiviranja učenika uz uporabu informacijsko-komunikacijske tehnologije i novih pristupa učenju i  čitanju. Projekt planira provesti u suradnji s kolegicama iz Makedonije, no u projekt će se uključiti i druge škole partneri iz cijele Europe. Projekt će započeti u rujnu. Također, u suradnji s kolegicom iz Belgije planira provesti i projekt o piscu Oscaru Wildeu i njegovim djelima u koji će uključiti učenike 8. razreda i članove Dramske skupine. Učiteljica ističe da je glavni cilj sudjelovanja na seminaru bio razmjena i razvoj novih projektnih ideja s učiteljima iz cijele Europe, proučavanje primjera dobre prakse u korištenju eTwinning platforme te povećanje kvalitete u pripremi i implementaciji projekata u VI. osnovnoj školi Varaždin. Sudjelovanje na seminaru omogućilo joj je pronalazak škola partnera te potaknulo na razvoj budućih projekata kojima je cilj inovativno učenje i poučavanje te korištenje  novih metoda i materijala u nastavi.

Informacije o seminaru i njegovim ishodima predstavljeni su i na Učiteljskom vijeću  gdje je održano predavanje i prezentacija za sve učitelje koji pokazali veliki interes da i sami sudjeluju u eTwinning projektima sa svojim učenicima. Uskoro će u školi biti organizirane i radionice koje će učitelje uputiti u uporabu eTwinning platforme i pisanje projekata.

Fotogalerija