U VI. osnovnoj školi Varadin obilježen Školski dan stripa
Autor: Nataša Narančić, 6. 4. 2023.

Nizom aktivnosti u knjižnici VI. osnovne škole Varaždin 3. travnja obilježen je rođendan pokojnoga knjižničara Miroslava Cmuka. Sve su aktivnosti objedinjene simboličnim nazivom Školski dan stripa, kao podsjetnik na njegovu veliku ljubav prema toj umjetnosti koju je rado dijelio s učenicima, a ujedno ih je i poticao da se sami upuste u avanturu upoznavanja stripa.

U školi je, na inicijativu učenika 5. a razreda, pokrenuta akcija Imaš li strip viška? u koju su se zatim uključili brojni učenici i djelatnici škole. Svi zainteresirani školskoj knjižnici mogli su pokloniti strip i tako pomoći u izgradnji stripovskoga kutka u spomen na Miroslava Cmuka. O uspješnosti akcije dovoljno govori činjenica da se sada u stripovskome kutku nalazi preko 1000 naslova, a za to posebno trebamo zahvaliti obitelji Miroslava Cmuka koja je dio njegove kolekcije, kao i police iz njegove osobne knjižnice, odlučila pokloniti školskoj knjižnici. Osim stripova, u kutku se također nalaze i sva njegova djela kako bi se i mlađe generacije učenika mogle upoznati s njegovim životom i stvaranjem te vidjeti da je brojne slikovnice koje danas rado posuđuju napisao dugogodišnji knjižničar njihove škole.

Neizmjerno smo zahvalni i forumašima sa stripovi.com stranice i Libellusova foruma koji su se u ogromnom broju odazvali ovoj akciji i koji su zaslužni što kutak danas broji toliko primjeraka stripa. Sve je to vrijedno prikupljala gospođa Ivana Prikratki, majka učenika 5. a razreda Damjana Prikratkog i učenika 1. a razreda Adriana Prikratkog, koja je aktivno sudjelovala u akciji od samog početka, a o njoj je napravila i kratki film koji ovdje možete pogledati.

Svi su školski stripoljupci izrađivali preporuke svojih najdražih stripova kako bi i ostale učenike potaknuli da ih pročitaju, a na satu Hrvatskoga jezika izrađivali su pozivnice za događaj. Njihova je misija bila uspješna i stripovski je kutak postao najposjećenije mjesto u školskoj knjižnici, a čak i oni koji inače nisu bili osobito zainteresirani za stripove, sada ih rado prelistaju i u raznolikim temama koje su im ponuđene pronađu nešto za sebe.

U sklopu Školskoga dana stripa učenici su izradili čak dvije društvene igre koje su u ponedjeljak predstavili, a također su ih sa svojim školskim kolegama i zaigrali. Obje društvene igre temelje se na slikovnici Miroslava Cmuka i Davora Schunka Strašni Piki i strašljivi Riki, a nazvane su Miš u zamci i Piki i Riki protiv miševa. Dizajnirati igru nije nimalo lako pa je u tome puno značila podrška Marina Domjanovića iz varaždinske udruge Vakuum za promicanje društvenih igara. Zahvaljujemo mu što je odvojio svoje slobodno vrijeme i priključio nam se u popodnevnom mozganju, kombiniranju i stvaranju. Iako će se igre koristiti samo u školi, proizvodi koje su osmislili i napravili naši mali genijalci mogli bi stajati uz bok onima koji se mogu naći na policama trgovina.

Učenici Damjan i Adrian Prikratki, uz malu pomoć knjižničarke, snimili su i videonajavu za slikovnicu Miroslava Cmuka i Mihaela Bađuna koju smo zatim prijavili i na Javni poziv Ministarstva kulture i medija za videonajave kako bi što više čitatelja upoznali s djelima našeg pokojnog knjižničara.

Da Školski dan stripa ne bude jednokratni događaj, osnovali smo i Klub stripoljubaca Miroslava Cmuka u koji se već sada upisalo više od 20 članova, a koji će se povremeno sastajati i provoditi razne aktivnosti posvećene stripu.