Nova radionica iz kemije
Autor: Mihaela Vrbnjak Grđan, 29. 3. 2023.

U petak 24. ožujka u kemijskoj učionici naše škole održana je radionica iz kemije pod naslovom "Pet nepoznatih tekućina".

Radionicu iz ciklusa "Kemijsko-inženjerskih radionica HDKI-ja", koja  je ujedno bila i dio aktivnosti HKD-a Varaždin, održali su izv. prof. dr. sc. Tomislav Portada, kemičar i popularizator znanosti zaposlen na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu, i student kemije Leon Lenuzzi Šuper.

U radionici je sudjelovalo 10 učenika sedmih i osmih razreda sa svojom učiteljicom kemije prof. Mihaelom Vrbnjak Grđan. Prema već uhodanom  scenariju, radionica je započela uvodnom prezentacijom u kojoj je dr. Portada polaznicima objasnio zadatak i pravila radionice. Zadatak učenika bio je da na temelju pokusa i opažanja izvedu zaključke o sastavu pet zadanih bistrih bezbojnih tekućina koje su učenici dobili u pet plastičnih bočica označenih slovima abecede.

Nakon uspješno riješenog zadatka, voditelji radionice podijelili su učenicima primjerke periodnih sustava kemijskih elemenata i izveli su dva atraktivna demonstracijska kemijska pokusa. Također, razvila se živa rasprava o uporabi, kemijskim svojstvima i mjerama opreza pri radu s tvarima koje se mogu pronaći u kućanstvima kao što su pojedina sredstva za čišćenje i dezinfekciju.

Radionica je učenicima bila prilika da razvijaju vještine praktičnog rada što će naročito dobro doći onima koji se pripremaju za natjecanja iz kemije.

Ostatak fotografija možete pogledati u fotogaleriji.